2" or 2.5" AS kit for LT305/65R-18?
Thread Tools
Search this Thread
Old Oct 24, 2008 | 01:05 AM
  #1
tbone99's Avatar
Thread Starter
Junior Member
Joined: Oct 2008
Posts: 4
Likes: 0
Reply
Old Oct 24, 2008 | 09:20 AM
  #2
ATOM's Avatar
Suspended
Joined: Jul 2007
Posts: 3,981
Likes: 1
From: WI
you'll be fine with a 2 incher.
Reply
  #3
tlt008's Avatar
Senior Member
Joined: Aug 2008
Posts: 1,535
Likes: 0
From: Germantown, MD 20874
I just bought an 08 Screw FX4 about 3 months ago and went with the 2". It leveled my truck perfectly. I'm on the middle of putting on 1 1.5" AAL in the rear though because even though the measurements equate to being leveled, my truck looks higher in the front to me. The 2" should give you enough clearance for the tires you're trying to use. I have 305/70/18's(35") on mine and I had to do a bit of trimming in the rear of the front wheel wells. If you're going to put an AAL on in the future then I would go with the 2.5" though just to give you a little more insurance. To be honest, your measurements probably aren't exactly the same as mine. Measure from the pavement to the top of the wheel well opening for each wheel (on a level surface) and see what the difference is. Make sure you post some pics when your done!
  #4
Mr. eXtreme's Avatar
Senior Member
Joined: Jan 2008
Here's mine with 275/65/20's 2.5 AS Spacer and 3 inch AS rear block...
2 will do that trick...
But I already want bigger so as many have told me here go BIG the first time...
AirAid modular intake tube, K&N filter, Magnaflow Exhaust, Line-X'd bed and fender wells, 2.5 Inch AS Level Kit and 3 inch AS Rear Block, 1 Mile range Viper 5900 SST remote start and alarm system, JL Audio Stealthbox, JL Audio 500/1, JL Audio 300/4, Alpine Type-R 6.5 inch components in front doors, Alpine Type-R 5x7's in rear doors, Alpine Iva-w505, LOTS of Dynamat, 15% Tinted windows, Billet Grills in factory H-bar and lower bumper.
  #5
milkthegoat's Avatar
Joined: Apr 2008
Posts: 253
From: The Chi
I have a 2.5", and I could easily fit those tires, I think my truck is pretty level with that kit. I have 275/65/18
  #6
tlt008's Avatar
Joined: Aug 2008
From: Germantown, MD 20874
Originally Posted by milkthegoat
  #7
CRF250rider1000's Avatar
Joined: May 2007
From: Concord NC
Mine is dead level with the 2.5" kit I could do a 3" block in the rear, but I like the nice and level look
  #8
Originally Posted by Mr. eXtreme
2 will do that trick...
  #9
milkthegoat's Avatar
Joined: Apr 2008
Posts: 253
From: The Chi
Originally Posted by tlt008
I think i just need to take some better pictures. lol
The street is on a hill so that might be why.
  #10
YOMAN's Avatar
Joined: Jul 2004
From: Long Island, NY
Mines 34" Terra grappler on 17 rims, i have 1.5" Autospring and its perfect for me.
1.5 or 2" might help reduce wear on balljoints and axleshaft angle too
YOMAN!
  #11
DanF150's Avatar
Joined: Nov 2007
Posts: 493
From: New Hampshire
I have the 2.5" Autospring and those same exact tires that you want.
Fit's perfectly, and my truck sit's level, maybe just a tiny bit higher in rear still.
  #12
Thought I'd add a pic too since everone else was!
  #13
JMBdevotee's Avatar
Joined: Jan 2007
Posts: 329
From: No.VA
What year is your truck?
Seems like early '06 and previous trucks are perfectly level with the 2.5". My truck was built late in the '06 model year and it would, no doubt, be nose high with a 2.5".
  #14
DanF150's Avatar
Joined: Nov 2007
Posts: 493
From: New Hampshire
Originally Posted by JMBdevotee
My truck was also built in late 06, the last half of the year. And the 2.5" Autospring as you can see from my above picture level's it out nice, but still keeps the rear a slight bit higher. I don't really think you can go by what year, or part of the year a truck was built. There are people with 07's and 08's that have the 2.5" kit yet still sit a bit higher in the rear.
Old Oct 24, 2008 | 10:59 PM
  #15
GTRider245's Avatar
Joined: Oct 2005
From: Augusta, GA
2.5" for the 04-05s and 2" for the 06-08s seems to the rule of thumb.